




Sterling StingRay Short Scale RAYSS4, Daphne Blue
The StingRay Short Scale bass has the iconic StingRay sound shrunk down into a 30” scale length package. With easier accessibility, a passive boost, and a single humbucking pickup with higher output neodymium magnets, the StingRay Short Scale offers comfortability without compromise. The versatile pickup configuration includes parallel, true single-coil, and series modes for diverse tonal options. Available in Black (tortoise pickguard), Dropped Copper, Daphne Blue, and Olympic White.
Features
- 30 SHORT SCALE, For the first time, the iconic StingRay design is available with a 30 short scale makeover, delivering easier playability.
- DYNAMIC TONE CONTROLS, The StingRay Short Scale features a neodymium humbucking pickup with 3-way rotary switch. The pickup configuration includes parallel, true single-coil, and series modes.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Daphne Blue |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Stingray |
| Body Material | Mahogany |
| Neck Material | Hard Maple |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White/Black Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 9.5 (24cm) |
| Nut Width | 1.5” (38 mm) |
| Bridge Pickup | Sterling by Music Man Designed Neodymium Pickups (H) |
| Controls | 1 Push/Push Volume Boost, 1 Tone |
| Bridge | Sterling by Music Man Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2852 Regular Slinky Short Scale Bass |
Original: $843.94
-65%$843.94
$295.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The StingRay Short Scale bass has the iconic StingRay sound shrunk down into a 30” scale length package. With easier accessibility, a passive boost, and a single humbucking pickup with higher output neodymium magnets, the StingRay Short Scale offers comfortability without compromise. The versatile pickup configuration includes parallel, true single-coil, and series modes for diverse tonal options. Available in Black (tortoise pickguard), Dropped Copper, Daphne Blue, and Olympic White.
Features
- 30 SHORT SCALE, For the first time, the iconic StingRay design is available with a 30 short scale makeover, delivering easier playability.
- DYNAMIC TONE CONTROLS, The StingRay Short Scale features a neodymium humbucking pickup with 3-way rotary switch. The pickup configuration includes parallel, true single-coil, and series modes.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Daphne Blue |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Stingray |
| Body Material | Mahogany |
| Neck Material | Hard Maple |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White/Black Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 9.5 (24cm) |
| Nut Width | 1.5” (38 mm) |
| Bridge Pickup | Sterling by Music Man Designed Neodymium Pickups (H) |
| Controls | 1 Push/Push Volume Boost, 1 Tone |
| Bridge | Sterling by Music Man Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2852 Regular Slinky Short Scale Bass |























