





Sterling Stingray RAY34 - Seafoam Sparkle - Roasted Maple
The StingRay Ray34 bass is an essential for any bassist. It features 1 alnico humbucker pickup and 3-band active preamp – delivering the signature big, bold sound with tonal versatility. The StingRay features a roasted maple neck, designed for a super smooth feel.
Includes a Deluxe Sterling by Music Man Bag.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Seafoam Sparkle |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Material | Nyatoh |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Roasted Maple |
| Number of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | Black Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 9.5” (24 cm) |
| Nut Width | 1.69(43mm) at Nut |
| Bridge Pickups | H - 1 Alnico Humbucker |
| Controls | 3-band Active Preamp |
| Pickguard | Pearloid |
| Bridge | Sterling by Music Man Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2834 Super Slinky |
| Case/Bag | Included: Deluxe Sterling by Music Man Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The StingRay Ray34 bass is an essential for any bassist. It features 1 alnico humbucker pickup and 3-band active preamp – delivering the signature big, bold sound with tonal versatility. The StingRay features a roasted maple neck, designed for a super smooth feel.
Includes a Deluxe Sterling by Music Man Bag.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Seafoam Sparkle |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Material | Nyatoh |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Roasted Maple |
| Number of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | Black Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 9.5” (24 cm) |
| Nut Width | 1.69(43mm) at Nut |
| Bridge Pickups | H - 1 Alnico Humbucker |
| Controls | 3-band Active Preamp |
| Pickguard | Pearloid |
| Bridge | Sterling by Music Man Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2834 Super Slinky |
| Case/Bag | Included: Deluxe Sterling by Music Man Bag |























