






Sterling Stingray Poplar Burl RAY35 HH - Amber - Roasted Maple
The StingRay Ray35HH features 2 alnico humbuckers with a 5-way switch and 3-band active preamp – delivering the signature big, bold sound with a wider tonal range. Designed for a super smooth feel, the StingRay features a roasted maple neck with 2 fingerboard options – roasted maple and rosewood.
Includes a deluxe Sterling by Music Man bag.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Amber |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | StingRay |
| Body Material | Nyatoh |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 12” (30.5 cm) |
| Nut Width | 1.77” (45mm) |
| Neck Pickups | Alnico Humbuckers |
| Bridge Pickups | Alnico Humbuckers |
| Controls | 3-Band Active Preamp, 5-Way Toggle Pickup Selector |
| Pickguard | Transparent |
| Bridge | Sterling by Music Man Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2836 Super Slinky |
| Case/ Bag | Deluxe Sterling by Music Man Bag |
Original: $1,383.69
-65%$1,383.69
$484.29Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The StingRay Ray35HH features 2 alnico humbuckers with a 5-way switch and 3-band active preamp – delivering the signature big, bold sound with a wider tonal range. Designed for a super smooth feel, the StingRay features a roasted maple neck with 2 fingerboard options – roasted maple and rosewood.
Includes a deluxe Sterling by Music Man bag.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Amber |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | StingRay |
| Body Material | Nyatoh |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 12” (30.5 cm) |
| Nut Width | 1.77” (45mm) |
| Neck Pickups | Alnico Humbuckers |
| Bridge Pickups | Alnico Humbuckers |
| Controls | 3-Band Active Preamp, 5-Way Toggle Pickup Selector |
| Pickguard | Transparent |
| Bridge | Sterling by Music Man Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2836 Super Slinky |
| Case/ Bag | Deluxe Sterling by Music Man Bag |























