




Sterling Ray4SS-DCP-M1 - Short Scale - Dropped Copper
The Short Scale StingRay bass has the iconic StingRay sound shrunk down into a 30ā scale length package. With easier accessibility, a passive boost, and a single humbucking pickup with higher output neodymium magnets, the Short Scale StingRay offers comfortability without compromise. The pickup configuration includes parallel, true single-coil, and series modes for diverse tonal options. Available in Dropped Copper, Daphne Blue, and Olympic White.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Dropped Copper |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Stingray |
| Body Material | Nyatoh |
| Neck Material | Hard Maple |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 9.5 (24cm) |
| Nut Width | 1.5ā (38 mm)Ā |
| Bridge Pickup | Sterling by Music Man Designed Neodymium Humbucker |
| Controls | 1x Volume (w/ Push/Pull Volume Boost), 1x Tone,Ā 3-Way Rotary Selector |
| Bridge | Sterling by Music Man Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2852 Regular Slinky Short Scale Bass |
Original: $774.58
-65%$774.58
$271.10Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Short Scale StingRay bass has the iconic StingRay sound shrunk down into a 30ā scale length package. With easier accessibility, a passive boost, and a single humbucking pickup with higher output neodymium magnets, the Short Scale StingRay offers comfortability without compromise. The pickup configuration includes parallel, true single-coil, and series modes for diverse tonal options. Available in Dropped Copper, Daphne Blue, and Olympic White.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Dropped Copper |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Stingray |
| Body Material | Nyatoh |
| Neck Material | Hard Maple |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 9.5 (24cm) |
| Nut Width | 1.5ā (38 mm)Ā |
| Bridge Pickup | Sterling by Music Man Designed Neodymium Humbucker |
| Controls | 1x Volume (w/ Push/Pull Volume Boost), 1x Tone,Ā 3-Way Rotary Selector |
| Bridge | Sterling by Music Man Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2852 Regular Slinky Short Scale Bass |























