






Sterling Ray 5 Left Hand - Vintage Sunburst - Maple Neck
The StingRay Ray5 bass features a 9v active preamp, low noise humbucking pickups and a fully adjustable heavy duty bridge. This left handed Ray5 is finished in Vintage Sunburst Satin with a maple fretboard.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Vintage Sunburst |
| Orientation | Left Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | RAY5 |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | Hard Maple |
| Fretboard Material | Hard Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Black Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 12 (30.5cm) |
| Nut Width | 1.77 (45mm) |
| Bridge Pickup | Ceramic Humbucker |
| Controls | 2-Band Active Preamp |
| Pickguard | Black |
| Bridge | Fixed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | .45-1.25 |
Original: $514.46
-65%$514.46
$180.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The StingRay Ray5 bass features a 9v active preamp, low noise humbucking pickups and a fully adjustable heavy duty bridge. This left handed Ray5 is finished in Vintage Sunburst Satin with a maple fretboard.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Vintage Sunburst |
| Orientation | Left Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | RAY5 |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | Hard Maple |
| Fretboard Material | Hard Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Black Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 12 (30.5cm) |
| Nut Width | 1.77 (45mm) |
| Bridge Pickup | Ceramic Humbucker |
| Controls | 2-Band Active Preamp |
| Pickguard | Black |
| Bridge | Fixed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | .45-1.25 |























