




Sterling Ray 4 - Vintage Cream - Rosewood Fingerboard
This StingRay Ray4 bass features a rosewood fretboard, 9v active preamp, low noise humbucking pickups, and a fully adjustable heavy duty bridge.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Vintage Cream |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | StingRay |
| Body Material | Basswood |
| Neck Material | Hard Maple |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | Black Dots |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Width | 1.5 (38mm) |
| Bridge Pickups | Ceramic Humbucker |
| Controls | 2-Band Active Preamp |
| Pickguard | Black |
| Bridge | Fixed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | .45-1.05 |
Original: $414.75
-65%$414.75
$145.16Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This StingRay Ray4 bass features a rosewood fretboard, 9v active preamp, low noise humbucking pickups, and a fully adjustable heavy duty bridge.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Vintage Cream |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | StingRay |
| Body Material | Basswood |
| Neck Material | Hard Maple |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | Black Dots |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Width | 1.5 (38mm) |
| Bridge Pickups | Ceramic Humbucker |
| Controls | 2-Band Active Preamp |
| Pickguard | Black |
| Bridge | Fixed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | .45-1.05 |























