






Sterling StingRay RAY35 - Purple Sparkle - Rosewood Fretboard
The 5-string StingRay Ray35 bass features a smooth roasted maple neck, a 3-band active preamp, a modern contoured body, and a bridge modeled after the iconic Ernie Ball Music Man StingRay.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Purple Sparkle |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | RAY35 |
| Body Material | Nyatoh |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Roasted Hard Maple |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 12 (30.5cm) |
| Nut Width | 1.77 (45mm) |
| Bridge Pickup | Ceramic Humbucker |
| Controls | 3-Band Active Preamp, 3-way Toggle Pickup Selector |
| Pickguard | Black |
| Bridge | Sterling by Music Man Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2836 Regular Slinky |
| Case/Bag | Deluxe Sterling by Music Man Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The 5-string StingRay Ray35 bass features a smooth roasted maple neck, a 3-band active preamp, a modern contoured body, and a bridge modeled after the iconic Ernie Ball Music Man StingRay.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Purple Sparkle |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | RAY35 |
| Body Material | Nyatoh |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Roasted Hard Maple |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 12 (30.5cm) |
| Nut Width | 1.77 (45mm) |
| Bridge Pickup | Ceramic Humbucker |
| Controls | 3-Band Active Preamp, 3-way Toggle Pickup Selector |
| Pickguard | Black |
| Bridge | Sterling by Music Man Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2836 Regular Slinky |
| Case/Bag | Deluxe Sterling by Music Man Bag |























