





Sterling LK100 - Steve Lukather Signautre - Hazel Burst
Made in collaboration with acclaimed guitarist Steve Lukather, the Sterling Luke features a classic “V” countered roasted maple neck, rosewood fingerboard, push-push 9V active boost, and a vintage tremolo to keep the player in total control.
The Luke was designed from all angles for a versatile performance, inspired by Steve Lukather's masterful tone, and features two Sterling by Music Man humbucking pickups, an active 12dB push-push boost, and 5-way pickup selector for a dynamic range of tonal combinations, and includes a deluxe Sterling by Music Man bag.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Hazel Burst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Luke |
| Body Material | Flame Maple Veneer Top with Nyatoh Back |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Neck Shape | Classic V |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot Markers |
| Fret Size | Narrow |
| Fretboard Radius | 12 (30.5cm) |
| Nut Material | Polyphenylene Sulfide |
| Nut Width | 1.65 (42mm) |
| Neck Pickups | Sterling by Music Man Humbucker |
| Bridge Pickups | Sterling by Music Man Humbucker |
| Controls | 1 X Volume (Push/Push Boost), 1 X Tone, 5-Way Toggle Pickup Selector |
| Bridge | Vintage Tremolo |
| Tuners | Locking |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Case/ Bag | Included: Deluxe Sterling by Music Man Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Made in collaboration with acclaimed guitarist Steve Lukather, the Sterling Luke features a classic “V” countered roasted maple neck, rosewood fingerboard, push-push 9V active boost, and a vintage tremolo to keep the player in total control.
The Luke was designed from all angles for a versatile performance, inspired by Steve Lukather's masterful tone, and features two Sterling by Music Man humbucking pickups, an active 12dB push-push boost, and 5-way pickup selector for a dynamic range of tonal combinations, and includes a deluxe Sterling by Music Man bag.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Hazel Burst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Luke |
| Body Material | Flame Maple Veneer Top with Nyatoh Back |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Neck Shape | Classic V |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot Markers |
| Fret Size | Narrow |
| Fretboard Radius | 12 (30.5cm) |
| Nut Material | Polyphenylene Sulfide |
| Nut Width | 1.65 (42mm) |
| Neck Pickups | Sterling by Music Man Humbucker |
| Bridge Pickups | Sterling by Music Man Humbucker |
| Controls | 1 X Volume (Push/Push Boost), 1 X Tone, 5-Way Toggle Pickup Selector |
| Bridge | Vintage Tremolo |
| Tuners | Locking |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Case/ Bag | Included: Deluxe Sterling by Music Man Bag |























