





Sterling JP150FM John Petrucci - Royal Red 6
A celebration of John Petrucci, the JP150 is engineered to match the power of the legendary guitarist’s technique. Featuring a roasted maple neck and fretboard with pearloid JP shield inlays, a 12dB push-push boost on the volume control, and modern tremolo system, the JP150 is sure to inspire. Topped with highly figured Quilted or Flamed Maple for a beautiful finish, the JP150 is available in Royal Red, Trans Black Satin, Teal, and Neptune Blue.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Royal Red |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | John Petrucci |
| Body Material | Nyatoh |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Roasted Maple |
| Number of Frets | 24 |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Inlays | Custom JP Inlays |
| Fretboard Radius | 16 (40cm) |
| Nut Width | 1.65(42mm) at Nut |
| Neck Pickups | Sterling by Music Man designed Humbucker |
| Bridge Pickups | Sterling by Music Man designed Humbucker |
| Controls | 1x Volume (w/ 12dB Push/Pull Volume Boost), 1x Tone, 3-way pickup selector |
| Bridge | Modern Tremolo |
| Tuners | Locking |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Case/Bag | Deluxe Sterling by Music Man Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A celebration of John Petrucci, the JP150 is engineered to match the power of the legendary guitarist’s technique. Featuring a roasted maple neck and fretboard with pearloid JP shield inlays, a 12dB push-push boost on the volume control, and modern tremolo system, the JP150 is sure to inspire. Topped with highly figured Quilted or Flamed Maple for a beautiful finish, the JP150 is available in Royal Red, Trans Black Satin, Teal, and Neptune Blue.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Royal Red |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | John Petrucci |
| Body Material | Nyatoh |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Roasted Maple |
| Number of Frets | 24 |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Inlays | Custom JP Inlays |
| Fretboard Radius | 16 (40cm) |
| Nut Width | 1.65(42mm) at Nut |
| Neck Pickups | Sterling by Music Man designed Humbucker |
| Bridge Pickups | Sterling by Music Man designed Humbucker |
| Controls | 1x Volume (w/ 12dB Push/Pull Volume Boost), 1x Tone, 3-way pickup selector |
| Bridge | Modern Tremolo |
| Tuners | Locking |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Case/Bag | Deluxe Sterling by Music Man Bag |























