





Sterling James Valentine - Translucent Buttermilk
The Valentine combines the innovation and playability that Ernie Ball Music Man guitars are known for in a familiar yet modern design. Featuring a Mississippi Swamp Ash slab body, two pickups (humbucker in neck & single coil in bridge position, inside a humbucker casing), a 12dB push-push boost, a roasted maple neck/fretboard, and locking tuners, the Valentine has become a classic in its own time. Available in Vintage Sunburst and Trans Buttermilk.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Trans Buttermilk |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | James Valentine |
| Body Material | Swamp Ash |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Roasted Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fret Size | Narrow |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Fretboard Radius | 9.5 (24cm) |
| Nut Width | 1.65ā (42 mm) at Nut |
| NeckĀ Pickups | Sterling by Music Man designed Humbucker |
| Bridge Pickups | Sterling by Music Man designed Single Coil |
| Controls | 1x Volume (w/ 12dB Push/Pull Volume Boost), 1x Tone |
| Bridge | Hardtail with Vintage Bent Saddle |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Case/Bag | Deluxe Sterling by Music Man Bag |
Original: $913.31
-65%$913.31
$319.66Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Valentine combines the innovation and playability that Ernie Ball Music Man guitars are known for in a familiar yet modern design. Featuring a Mississippi Swamp Ash slab body, two pickups (humbucker in neck & single coil in bridge position, inside a humbucker casing), a 12dB push-push boost, a roasted maple neck/fretboard, and locking tuners, the Valentine has become a classic in its own time. Available in Vintage Sunburst and Trans Buttermilk.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Trans Buttermilk |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | James Valentine |
| Body Material | Swamp Ash |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Roasted Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fret Size | Narrow |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Fretboard Radius | 9.5 (24cm) |
| Nut Width | 1.65ā (42 mm) at Nut |
| NeckĀ Pickups | Sterling by Music Man designed Humbucker |
| Bridge Pickups | Sterling by Music Man designed Single Coil |
| Controls | 1x Volume (w/ 12dB Push/Pull Volume Boost), 1x Tone |
| Bridge | Hardtail with Vintage Bent Saddle |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Case/Bag | Deluxe Sterling by Music Man Bag |























