





Sterling Cutlass CT50HSS - Pueblo Pink Satin
The modern player’s classic guitar just got an upgrade — now featuring a roasted maple neck and locking tuners, the all-new 2021 Cutlass CT50HSS is loaded with everything you need for playability and convenience. The guitar also features a vintage style tremolo, an oversized 4 + 2 headstock for a straight string-through angle, and an HSS configuration with 5 way switching. Developed with the versatility of the modern player in mind, the Cutlass CT50HSS comes equipped with three Sterling by Music Man designed pickups (1-humbucker/2-single coils) for a diverse range of tonal options.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Pueblo Pink Satin |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Cutlass |
| Body Material | Poplar |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 12 (30.5 cm) |
| Nut Width | 1.65” (42 mm) |
| Neck Pickups | Sterling by Music Man Single Coil Pickup |
| Middle Pickups | Sterling by Music Man Single Coil Pickup |
| Bridge Pickups | Sterling by Music Man Humbucking Pickups |
| Controls | 1 X Volume, 1 X Tone, 5-Position Pickup Selector |
| Pickguard | White |
| Bridge | Vintage Tremolo |
| Tuners | Locking |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
Original: $746.40
-65%$746.40
$261.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The modern player’s classic guitar just got an upgrade — now featuring a roasted maple neck and locking tuners, the all-new 2021 Cutlass CT50HSS is loaded with everything you need for playability and convenience. The guitar also features a vintage style tremolo, an oversized 4 + 2 headstock for a straight string-through angle, and an HSS configuration with 5 way switching. Developed with the versatility of the modern player in mind, the Cutlass CT50HSS comes equipped with three Sterling by Music Man designed pickups (1-humbucker/2-single coils) for a diverse range of tonal options.
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Pueblo Pink Satin |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Cutlass |
| Body Material | Poplar |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Dot Markers |
| Fret Size | Medium |
| Fretboard Radius | 12 (30.5 cm) |
| Nut Width | 1.65” (42 mm) |
| Neck Pickups | Sterling by Music Man Single Coil Pickup |
| Middle Pickups | Sterling by Music Man Single Coil Pickup |
| Bridge Pickups | Sterling by Music Man Humbucking Pickups |
| Controls | 1 X Volume, 1 X Tone, 5-Position Pickup Selector |
| Pickguard | White |
| Bridge | Vintage Tremolo |
| Tuners | Locking |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |























