





Sterling DarkRay 5 Bass w/ Darkglass 2-Band Active Preamp
Introducing the 5-string DarkRay, an innovative StingRay model designed in collaboration with Darkglass Electronics. The custom Darkglass® 2-band active preamp offers three modes: Clean (Preamp-only), Alpha (Distortion), and Omega (Fuzz), all accessible without a pedalboard. Switch between these circuits effortlessly with a color-coded LED ring and 3-way selector.
You’ll unlock total tonal control via volume, treble, and bass adjustments, along with onboard gain and blend knobs for customized distortion. A roasted maple neck and ebony fingerboard round out the modern design.
Features
- A custom Darkglass® clean 2-band active preamp, featuring two drive circuits: Alpha (Distortion) and Omega (Fuzz)
- Includes an alnico humbucking pickup, roasted maple neck with ebony fingerboard, comfort contoured StingRay body, and the familiar 4+1 headstock configuration.
- Eye catching glowing LED ring signals for 3-way switch modes
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Black |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | Darkray |
| Body Material | Nyatoh |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot Markers |
| Fretboard Radius | 12" |
| Nut Width | 1.77” (45mm) |
| Bridge Pickups | Alnico Humbucker |
| Controls | Custom Darkglass® 2-band active preampwith two distinct distortion circuits (Alpha and Omega); vol, gain, blend, treble, bass 3-way lever distortion selector; Preamp Only, Preamp+Alpha Distortion, Preamp+Omega Distortion |
| Bridge | Sterling by Music Man-Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2836 Regular Slinky |
| Case/ Bag | Deluxe Sterling by Music Man Bag |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing the 5-string DarkRay, an innovative StingRay model designed in collaboration with Darkglass Electronics. The custom Darkglass® 2-band active preamp offers three modes: Clean (Preamp-only), Alpha (Distortion), and Omega (Fuzz), all accessible without a pedalboard. Switch between these circuits effortlessly with a color-coded LED ring and 3-way selector.
You’ll unlock total tonal control via volume, treble, and bass adjustments, along with onboard gain and blend knobs for customized distortion. A roasted maple neck and ebony fingerboard round out the modern design.
Features
- A custom Darkglass® clean 2-band active preamp, featuring two drive circuits: Alpha (Distortion) and Omega (Fuzz)
- Includes an alnico humbucking pickup, roasted maple neck with ebony fingerboard, comfort contoured StingRay body, and the familiar 4+1 headstock configuration.
- Eye catching glowing LED ring signals for 3-way switch modes
Specifications
| Type | Solid Body |
| Colour | Black |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | Darkray |
| Body Material | Nyatoh |
| Neck Material | Roasted Maple |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot Markers |
| Fretboard Radius | 12" |
| Nut Width | 1.77” (45mm) |
| Bridge Pickups | Alnico Humbucker |
| Controls | Custom Darkglass® 2-band active preampwith two distinct distortion circuits (Alpha and Omega); vol, gain, blend, treble, bass 3-way lever distortion selector; Preamp Only, Preamp+Alpha Distortion, Preamp+Omega Distortion |
| Bridge | Sterling by Music Man-Designed Bridge |
| Tuners | Open Gear |
| Strings | Ernie Ball 2836 Regular Slinky |
| Case/ Bag | Deluxe Sterling by Music Man Bag |























