



LD Systems | MON 12A G3 | 12" Active 300W Coaxial Stage Foldback Monitor
The MON 12 A G3 is part of an entirely newly developed family of powered stage monitors for high performance. The MON G3 Series incorporates the advanced technology and premium materials found in high-end monitors typically rented by professionals, making this quality available to everyone. These include, for example, advanced coaxial loudspeakers with integrated 50° x 90° CD horn, which ensure the acoustic ideal of a true point source and thus outstanding audio characteristics even at short listening distances. Besides this, the series offers a high-level of robustness, a comprehensive set of features and the elegant LD Systems design.
For decades, 12"/1" stage monitors have been the golden mean when it comes to sonority, sound pressure and portability. With coaxial design, smart electronics and a professional look, the MON 12 A G3 brings this concept into the "modern age". The ideal dispersion geometry of 50° x 90° for monitor use or 90° x 50° for FOH use make it a multi-talent that offers the right solution for a wealth of different tasks.
Both the signal (XLR/jack combo) and the power connection (PowerCON compatible) can be looped through. This allows for elegant, tidy cabling in multi-monitor set-ups or for distributed sound reinforcement.
- Compact high-performance stage monitor with top-of-the-range technologies
- Class-D power amplifier with 300 W RMS/1200 W peak and 127 dB max. SPL
- Coaxial design for true point source with a 1.75" titanium-diaphragm HF driver
- 12" woofer with 2.5" voice coil
- Optimised, practical radiation pattern due to 50° x 90° CD horn
- DynX® DSP (Gen.2) for distortion-free sound even at maximum volume
- 3-band EQ, Notch filter, 4 application presets and delay function
- PowerCON compatible loop-through professional power connection
- 35 mm speaker stand flange for FOH applications
- Durable Polyurea coating and heavy-duty front grille
Features
| Product type | Stage monitors |
| Type | Powered |
| colour | Black |
| System output (RMS) | 300 W |
| System output (Peak) | 1200 W |
| Max. SPL Average (Sine burst) | 120 dB (100 Hz - 12 kHz, fullspace @1m, 10% THD) |
| Max. SPL Peak (Sine burst) | 127 dB (fullspace @1m, 10% THD) |
| Frequency response (-3 dB) | 68 - 18000 HZ |
| Frequency response (-10 dB) | 55 - 20000 Hz |
| Crossover frequency | 1400 Hz |
| Monitor angle | 33° |
| Dispersion (H x V) | 50° x 90° |
| Width | 425 mm |
| Depth | 453 mm |
| Height | 315 mm |
| Features | 3-band EQ (High, Mid, Low) |
| Features | Delay line |
| Features | Notch filter |
| Weight | 17.4 kg |
Low/mid woofer
| Low/mid Woofer dimensions | 12 " |
| Woofer dimensions (mm) | 304.8 mm |
| Woofer magnet | Ferrite |
| Woofer brand | Custom-made |
| Woofer type | Coaxial loudspeaker |
| Woofer voice coil | 2.5 " |
| Woofer voice coil (mm) | 65 mm |
| Cabinet construction | Bass Reflex |
| Cabinet material | 15 mm Birch Plywood |
| Cabinet material | 15 mm MDF |
HF
| Horn | CD Horn |
| Tweeter dimensions | 1 " |
| Tweeter dimensions (mm) | 25.4 mm |
| Tweeter magnet | Ferrite |
| Tweeter brand | Custom-made |
| Tweeter voice coil | 1.75 " |
| Tweeter voice coil (mm) | 44.45 mm |
Amplifier module (integrated)
| Amplifier | Class D |
| Protection circuits | over-current |
| Protection circuits | Multiband limiter |
| Protection circuits | over voltage |
| Protection circuits | thermal overload |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C |
| Humidity Range | < 80 % ( non-condensing ) |
| Fuse | T4AL 250 V |
| Controls | On / off switch |
| Controls | Rotary/push encoder |
| Indicators | LC display |
| Power supply | SMPS |
| Operating voltage | 100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Power consumption | 150 W |
| Power in / out | PowerCON compatible |
| Line inputs | 2 |
| Line input connectors | 6.3 mm jack |
| Line input connectors | XLR - combo |
| Line thru | 2 |
| Line through connector | XLR |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The MON 12 A G3 is part of an entirely newly developed family of powered stage monitors for high performance. The MON G3 Series incorporates the advanced technology and premium materials found in high-end monitors typically rented by professionals, making this quality available to everyone. These include, for example, advanced coaxial loudspeakers with integrated 50° x 90° CD horn, which ensure the acoustic ideal of a true point source and thus outstanding audio characteristics even at short listening distances. Besides this, the series offers a high-level of robustness, a comprehensive set of features and the elegant LD Systems design.
For decades, 12"/1" stage monitors have been the golden mean when it comes to sonority, sound pressure and portability. With coaxial design, smart electronics and a professional look, the MON 12 A G3 brings this concept into the "modern age". The ideal dispersion geometry of 50° x 90° for monitor use or 90° x 50° for FOH use make it a multi-talent that offers the right solution for a wealth of different tasks.
Both the signal (XLR/jack combo) and the power connection (PowerCON compatible) can be looped through. This allows for elegant, tidy cabling in multi-monitor set-ups or for distributed sound reinforcement.
- Compact high-performance stage monitor with top-of-the-range technologies
- Class-D power amplifier with 300 W RMS/1200 W peak and 127 dB max. SPL
- Coaxial design for true point source with a 1.75" titanium-diaphragm HF driver
- 12" woofer with 2.5" voice coil
- Optimised, practical radiation pattern due to 50° x 90° CD horn
- DynX® DSP (Gen.2) for distortion-free sound even at maximum volume
- 3-band EQ, Notch filter, 4 application presets and delay function
- PowerCON compatible loop-through professional power connection
- 35 mm speaker stand flange for FOH applications
- Durable Polyurea coating and heavy-duty front grille
Features
| Product type | Stage monitors |
| Type | Powered |
| colour | Black |
| System output (RMS) | 300 W |
| System output (Peak) | 1200 W |
| Max. SPL Average (Sine burst) | 120 dB (100 Hz - 12 kHz, fullspace @1m, 10% THD) |
| Max. SPL Peak (Sine burst) | 127 dB (fullspace @1m, 10% THD) |
| Frequency response (-3 dB) | 68 - 18000 HZ |
| Frequency response (-10 dB) | 55 - 20000 Hz |
| Crossover frequency | 1400 Hz |
| Monitor angle | 33° |
| Dispersion (H x V) | 50° x 90° |
| Width | 425 mm |
| Depth | 453 mm |
| Height | 315 mm |
| Features | 3-band EQ (High, Mid, Low) |
| Features | Delay line |
| Features | Notch filter |
| Weight | 17.4 kg |
Low/mid woofer
| Low/mid Woofer dimensions | 12 " |
| Woofer dimensions (mm) | 304.8 mm |
| Woofer magnet | Ferrite |
| Woofer brand | Custom-made |
| Woofer type | Coaxial loudspeaker |
| Woofer voice coil | 2.5 " |
| Woofer voice coil (mm) | 65 mm |
| Cabinet construction | Bass Reflex |
| Cabinet material | 15 mm Birch Plywood |
| Cabinet material | 15 mm MDF |
HF
| Horn | CD Horn |
| Tweeter dimensions | 1 " |
| Tweeter dimensions (mm) | 25.4 mm |
| Tweeter magnet | Ferrite |
| Tweeter brand | Custom-made |
| Tweeter voice coil | 1.75 " |
| Tweeter voice coil (mm) | 44.45 mm |
Amplifier module (integrated)
| Amplifier | Class D |
| Protection circuits | over-current |
| Protection circuits | Multiband limiter |
| Protection circuits | over voltage |
| Protection circuits | thermal overload |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C |
| Humidity Range | < 80 % ( non-condensing ) |
| Fuse | T4AL 250 V |
| Controls | On / off switch |
| Controls | Rotary/push encoder |
| Indicators | LC display |
| Power supply | SMPS |
| Operating voltage | 100 V AC - 240 V AC, 50 - 60 Hz |
| Power consumption | 150 W |
| Power in / out | PowerCON compatible |
| Line inputs | 2 |
| Line input connectors | 6.3 mm jack |
| Line input connectors | XLR - combo |
| Line thru | 2 |
| Line through connector | XLR |























