🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale



LD Systems | HPA4 | 4ch Headphone Amplifier
The LDHPA4 has small dimensions, can handle up to 4 headphones and has an output power with no equal in its class. That means high volume with no distortion. With these features the LDHPA4 is an essential tool for every project- and home studio.
SPECIFICATIONS
- Compact 4-channel headphone amplifier
- 4x 100mW output power
- Distortion free audio
- Individual gain control
- Stereo / Mono switchable
- Robust steel plate housing
TECHNICAL INFORMATION
| Product number: | LDHPA4 |
|---|---|
| Product type: | Headphone Amp: |
| Inputs: | 2 |
| Input connectors: | 6.3 mm TRS, RCA |
| Input impedance: | 1 kOhm(s) |
| Outputs: | 2 |
| Output connectors: | 6.3 mm Jack |
| Power output: | 4 x 100mW |
| Minimum connected impedance: | 10Ohm(s) |
| Frequency response: | 20 – 20,000Hz |
| Controls: | Mono/stereo switch, 4 x headphone volume |
| Indicators: | Power |
| Operating voltage: | External Power Supply, 24 V DC |
| Cabinet material: | metal |
| Cabinet surface: | painted |
| Width: | 94mm |
| Height: | 48mm |
| Depth: | 82mm |
| Weight: | 0.27kg |
| Accessories (included): | power supply |
$19.22
Original: $54.91
-65%LD Systems | HPA4 | 4ch Headphone Amplifier—
$54.91
$19.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The LDHPA4 has small dimensions, can handle up to 4 headphones and has an output power with no equal in its class. That means high volume with no distortion. With these features the LDHPA4 is an essential tool for every project- and home studio.
SPECIFICATIONS
- Compact 4-channel headphone amplifier
- 4x 100mW output power
- Distortion free audio
- Individual gain control
- Stereo / Mono switchable
- Robust steel plate housing
TECHNICAL INFORMATION
| Product number: | LDHPA4 |
|---|---|
| Product type: | Headphone Amp: |
| Inputs: | 2 |
| Input connectors: | 6.3 mm TRS, RCA |
| Input impedance: | 1 kOhm(s) |
| Outputs: | 2 |
| Output connectors: | 6.3 mm Jack |
| Power output: | 4 x 100mW |
| Minimum connected impedance: | 10Ohm(s) |
| Frequency response: | 20 – 20,000Hz |
| Controls: | Mono/stereo switch, 4 x headphone volume |
| Indicators: | Power |
| Operating voltage: | External Power Supply, 24 V DC |
| Cabinet material: | metal |
| Cabinet surface: | painted |
| Width: | 94mm |
| Height: | 48mm |
| Depth: | 82mm |
| Weight: | 0.27kg |
| Accessories (included): | power supply |
