




LD Systems | Castor Board for DAVE 18 G4X SUB
This castor board is made of 18 mm birch multiplex, which is extremely resistant and durable due to a polyurea coating. It was specially designed for the DAVE 18 G4X subwoofer.
Four 80 mm heavy-duty swivel castors, two of which have locking brakes, make moving the sub easy.
- 18 mm birch multiplex
- Durable polyurea coating
- Specially designed for the DAVE 18 G4X
- Four 80 mm heavy duty castors, two with locking brakes
- Can be used together with the SUB protective cover
Features
| Product type | Accessories for PA-Subwoofer |
| Type | caster board |
| Material | Birch multiplex |
| Material thickness | 18 mm |
| Surface | Polyurea |
| colour | Black |
| Number of casters | 4 |
| Wheel diameter | 80 mm |
| Manufacturer of castors | Adam Hall |
| Number of drag castors | 2 |
| Width | 545 mm |
| Length | 661 mm |
| Weight | 7,02 kg |
Original: $193.64
-65%$193.64
$67.77Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This castor board is made of 18 mm birch multiplex, which is extremely resistant and durable due to a polyurea coating. It was specially designed for the DAVE 18 G4X subwoofer.
Four 80 mm heavy-duty swivel castors, two of which have locking brakes, make moving the sub easy.
- 18 mm birch multiplex
- Durable polyurea coating
- Specially designed for the DAVE 18 G4X
- Four 80 mm heavy duty castors, two with locking brakes
- Can be used together with the SUB protective cover
Features
| Product type | Accessories for PA-Subwoofer |
| Type | caster board |
| Material | Birch multiplex |
| Material thickness | 18 mm |
| Surface | Polyurea |
| colour | Black |
| Number of casters | 4 |
| Wheel diameter | 80 mm |
| Manufacturer of castors | Adam Hall |
| Number of drag castors | 2 |
| Width | 545 mm |
| Length | 661 mm |
| Weight | 7,02 kg |
























