







Hollyland Solidcom C1 Wireless Intercom System with 4 Headset
Hollyland Solidcom C1
The Solidcom C1 full-duplex wireless intercom headset system, adopting the advanced DECT 6.0 technology, is Hollyland's first true wireless and self-contained headset communication solution with exceptional sound clarity.
The system operates in the 1.9GHz frequency band, providing a reliable transmission range up to 1000ft (350m) radius (LOS).
Spec (4-Person Headset System & 6-Person Headset System)
| Transmission Range | 350m (1000ft) Line-of-Sight |
| Frequency Information | Frequency band: 1.9GHz DECT (varies by country and region) Modulation mode: GFSK Transmit power: <21dBm (125.9mW) (varies by country and region) Receiving sensitivity: <-90dBm |
| Transmission Latency | <35ms |
| Battery Capacity | 700mAh (2.66Wh) Li-lon battery |
| Runtime | -Remote headset: ≈ 10h -Master headset:≈6h (when connected with 3 slave headsets) -Master headset: ≈5h (when connected with 5 slave headsets) |
| Charging Period | ≈2.5H |
| Frequency Response | 150Hz~7kHz |
| Signal-to-Noise Ratio | >55dB |
| Distortion | <1% |
| Microphone Type | Electret |
| Maximum Input Sound Pressure Level | >1 15dBSPL |
| Output Sound Pressure Level | 983dBSPL (± 94dBSPL 1kHz ) |
| Net Weight | <170g (batteries included) |
| Working Temperature | 0~+45"C (Working Status) -20~+60"C (Storage Status) |
Note:The frequency band and transmit power varies by country and region.
Product Interfaces
Headset Interfaces
1, Power/Connection Indicator
2, Microphone - Mute/unmute microphone by moving microphone boom up/down
3, USB Type-C Interface - for firmware upgrade
4, Power Button
5, Volume + Button
6, Volume - Button
7, A Button-Long press for 5 seconds to pair
8, B Button- Only functions when using with the HUB station
9, Battery Compartment
10, Speaker
Charging Case Interfaces
1, Charging Indicator: Orange: Charging in progress/ Green: Fully charged
2, Charging Contacts
3, DC Charging Interface
Packaging Info
4S Version
Package Including:
Solidcom C1-4S Version:
1 × Hollyland Solidcom C1 Master Headset(With Red Nameplate)
3 × Hollyland Solidcom C1 Remote Headset(With Blue Nameplate)
1 × Charging Case
4 × Over-ear Synthetic Leather Cushion
8 × Battery
4 × Microphone Foam Wind Shield
1 × Hollyland DC Adapter For Charger
4 × On-ear Foam Cushion
1 × USB Type-A to Typc-C Cable
1 × Storage/Carry Case
1 × Quick Guide
Original: $913.31
-65%$913.31
$319.66Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hollyland Solidcom C1
The Solidcom C1 full-duplex wireless intercom headset system, adopting the advanced DECT 6.0 technology, is Hollyland's first true wireless and self-contained headset communication solution with exceptional sound clarity.
The system operates in the 1.9GHz frequency band, providing a reliable transmission range up to 1000ft (350m) radius (LOS).
Spec (4-Person Headset System & 6-Person Headset System)
| Transmission Range | 350m (1000ft) Line-of-Sight |
| Frequency Information | Frequency band: 1.9GHz DECT (varies by country and region) Modulation mode: GFSK Transmit power: <21dBm (125.9mW) (varies by country and region) Receiving sensitivity: <-90dBm |
| Transmission Latency | <35ms |
| Battery Capacity | 700mAh (2.66Wh) Li-lon battery |
| Runtime | -Remote headset: ≈ 10h -Master headset:≈6h (when connected with 3 slave headsets) -Master headset: ≈5h (when connected with 5 slave headsets) |
| Charging Period | ≈2.5H |
| Frequency Response | 150Hz~7kHz |
| Signal-to-Noise Ratio | >55dB |
| Distortion | <1% |
| Microphone Type | Electret |
| Maximum Input Sound Pressure Level | >1 15dBSPL |
| Output Sound Pressure Level | 983dBSPL (± 94dBSPL 1kHz ) |
| Net Weight | <170g (batteries included) |
| Working Temperature | 0~+45"C (Working Status) -20~+60"C (Storage Status) |
Note:The frequency band and transmit power varies by country and region.
Product Interfaces
Headset Interfaces
1, Power/Connection Indicator
2, Microphone - Mute/unmute microphone by moving microphone boom up/down
3, USB Type-C Interface - for firmware upgrade
4, Power Button
5, Volume + Button
6, Volume - Button
7, A Button-Long press for 5 seconds to pair
8, B Button- Only functions when using with the HUB station
9, Battery Compartment
10, Speaker
Charging Case Interfaces
1, Charging Indicator: Orange: Charging in progress/ Green: Fully charged
2, Charging Contacts
3, DC Charging Interface
Packaging Info
4S Version
Package Including:
Solidcom C1-4S Version:
1 × Hollyland Solidcom C1 Master Headset(With Red Nameplate)
3 × Hollyland Solidcom C1 Remote Headset(With Blue Nameplate)
1 × Charging Case
4 × Over-ear Synthetic Leather Cushion
8 × Battery
4 × Microphone Foam Wind Shield
1 × Hollyland DC Adapter For Charger
4 × On-ear Foam Cushion
1 × USB Type-A to Typc-C Cable
1 × Storage/Carry Case
1 × Quick Guide























