🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale






Gravity | WB431CB | Square Steel Base | Compact | w/ Offcentre Mounting Option
The compact, heavy steel base by Gravity® provides a stable and secure footing. It is equipped with three M20 inner threads to accommodate stand poles, two of which are also arranged off-centre. Rubber handles make it comfortable to carry and the felt-padded feet protects the placement surface from scratches.
| Product type | Stands and Tripod Accessories |
| Type | Base |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Surface | Powder-coated |
| Dimensions (W x H x D) | 390 x 25 x 390 mm |
| Threaded connector | M20 female |
| Weight | 6,74 kg |
$138.01
Gravity | WB431CB | Square Steel Base | Compact | w/ Offcentre Mounting Option—
$138.01
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The compact, heavy steel base by Gravity® provides a stable and secure footing. It is equipped with three M20 inner threads to accommodate stand poles, two of which are also arranged off-centre. Rubber handles make it comfortable to carry and the felt-padded feet protects the placement surface from scratches.
| Product type | Stands and Tripod Accessories |
| Type | Base |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Surface | Powder-coated |
| Dimensions (W x H x D) | 390 x 25 x 390 mm |
| Threaded connector | M20 female |
| Weight | 6,74 kg |























