














Gravity | SSP WBSET1 | Speaker Stand (35mm) w/ Flat Round Cast Iron Base | Up to 1.8M & 40Kg | Black
This rugged speaker stand has a much smaller footprint than tripods and a 35 mm rod with a high-strength steel sleeve, ergonomic locking screw and safety stud for secure height adjustment. This stand is adjustable from 1.05 to 1.8 m in 7.5 cm increments. It comes with an additional weight disc from our patented VARI-WEIGHT® stability system, ensuring both a more secure footing and more convenient transport of the system as a whole. The flat round base and the additional disc weigh 17.1 kg in total, thereby ensuring excellent stability.
| Product type | Stands and Tripod Accessories |
| Type | Distance bar |
| Tube material | Steel |
| Color | Black |
| Surface | Powder coated |
| Tube diameter | 35 mm |
| Threaded connector | M20 |
| Min height | 1050 mm |
| Max height | 1800 mm |
| Transport length | 1050 mm |
| Height adjustment | Set screw with safety split pin |
| Max. load | 40 kg |
| Interchangeable rings | 1 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 2,1 kg |
Original: $165.46
-65%$165.46
$57.91Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This rugged speaker stand has a much smaller footprint than tripods and a 35 mm rod with a high-strength steel sleeve, ergonomic locking screw and safety stud for secure height adjustment. This stand is adjustable from 1.05 to 1.8 m in 7.5 cm increments. It comes with an additional weight disc from our patented VARI-WEIGHT® stability system, ensuring both a more secure footing and more convenient transport of the system as a whole. The flat round base and the additional disc weigh 17.1 kg in total, thereby ensuring excellent stability.
| Product type | Stands and Tripod Accessories |
| Type | Distance bar |
| Tube material | Steel |
| Color | Black |
| Surface | Powder coated |
| Tube diameter | 35 mm |
| Threaded connector | M20 |
| Min height | 1050 mm |
| Max height | 1800 mm |
| Transport length | 1050 mm |
| Height adjustment | Set screw with safety split pin |
| Max. load | 40 kg |
| Interchangeable rings | 1 x 30 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 2,1 kg |























