🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale













Gravity | SS 5212BSET1 | Pair | Heavy Duty Speaker Stand (35mm) | Steel | Up to 1.9M & 50Kg | w/ Carrying Bag
This set includes two Gravity GSP5212B tripod speaker stands and the padded heavy duty GBGSS2B carry bag for convenient, easy transport.
| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Speaker Stands |
| Tubing material | Steel |
| Tubing colour | Black |
| Tubing surface | Powder coated |
| Min height | 1060 mm |
| Max height | 1950 mm |
| Transport length | 1050 mm |
| Height adjustment | Clamp with safety pin |
| Material of height adjustment | Steel |
| Base type | Leg joint |
| Base material | Die-cast aluminium |
| Tubing diameter | 35 mm |
| Max. load | 50 kg |
| Interchangeable rings | 5 x 30 mm |
| Weight | 4,7 kg |
| Black ring pack included | Yes |
$77.38
Original: $221.10
-65%Gravity | SS 5212BSET1 | Pair | Heavy Duty Speaker Stand (35mm) | Steel | Up to 1.9M & 50Kg | w/ Carrying Bag—
$221.10
$77.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This set includes two Gravity GSP5212B tripod speaker stands and the padded heavy duty GBGSS2B carry bag for convenient, easy transport.
| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Speaker Stands |
| Tubing material | Steel |
| Tubing colour | Black |
| Tubing surface | Powder coated |
| Min height | 1060 mm |
| Max height | 1950 mm |
| Transport length | 1050 mm |
| Height adjustment | Clamp with safety pin |
| Material of height adjustment | Steel |
| Base type | Leg joint |
| Base material | Die-cast aluminium |
| Tubing diameter | 35 mm |
| Max. load | 50 kg |
| Interchangeable rings | 5 x 30 mm |
| Weight | 4,7 kg |
| Black ring pack included | Yes |























