






Gravity | GS01WMB | Wall Mount Guitar Hanger | W/ Lock Neck Hug
This universal wall mount hanger for acoustic, electric and bass guitars features Gravity's smart "Neck Hug" technology. It automatically secures the neck in the yoke to prevent falling out. The locking wings open again when the instrument is lifted from the hanger. The yoke is coated with specially formulated rubber that does not mar the finish.
- Universal wall mount guitar hanger
- Automatically locks and releases the guitar neck
- Specially formulated rubber coating
- Interchangeable colour coding ring
| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Guitar Stand |
| Material | Die-cast aluminium, Plastic |
| Color | Black |
| Surface | Powder coated |
| Suitable for | acoustic guitars, bass guitar, Electric guitars |
| Number of guitars | 1 |
| Width | 90 mm |
| Min. height | 70 mm |
| Depth | 140 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 0,25 kg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This universal wall mount hanger for acoustic, electric and bass guitars features Gravity's smart "Neck Hug" technology. It automatically secures the neck in the yoke to prevent falling out. The locking wings open again when the instrument is lifted from the hanger. The yoke is coated with specially formulated rubber that does not mar the finish.
- Universal wall mount guitar hanger
- Automatically locks and releases the guitar neck
- Specially formulated rubber coating
- Interchangeable colour coding ring
| Product type | Stands and Tripods |
| Type | Guitar Stand |
| Material | Die-cast aluminium, Plastic |
| Color | Black |
| Surface | Powder coated |
| Suitable for | acoustic guitars, bass guitar, Electric guitars |
| Number of guitars | 1 |
| Width | 90 mm |
| Min. height | 70 mm |
| Depth | 140 mm |
| Black ring pack included | Yes |
| Weight | 0,25 kg |























