




Gravity | KSX1 | Keyboard Stand
Gravity GKSX1 Keyboard Stand X-Form
GKSX 1 is a hard-wearing single brace X-style keyboard stand with 55 kg load capacity. A quick release clamping lever provides easy adjustment with a maximum height of 90 cm. The powder coated steel construction features reinforced joints for superior durability and long lasting non-slip end caps.
SPECIFICATIONS
- Designed and engineered in Germany
- Made from high-grade steel
- Solid and durable construction
- Ergonomic handling
- Reinforced joints
- Interchangeable colour rings
TECHNICAL INFORMATION
| Product type: | Keyboard stand |
|---|---|
| Material: | steel |
| Surface: | powder-coated |
| Colour: | black |
| Construction: | X stand |
| Lock: | clamping |
| Number of supports: | 1 |
| Max. support depth: | 400 mm |
| Min. height: | 100 mm |
| Max. height: | 900 mm |
| Max. load: | 55 kg |
| Weight: | 2.98kg |
Original: $54.91
-65%$54.91
$19.22Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gravity GKSX1 Keyboard Stand X-Form
GKSX 1 is a hard-wearing single brace X-style keyboard stand with 55 kg load capacity. A quick release clamping lever provides easy adjustment with a maximum height of 90 cm. The powder coated steel construction features reinforced joints for superior durability and long lasting non-slip end caps.
SPECIFICATIONS
- Designed and engineered in Germany
- Made from high-grade steel
- Solid and durable construction
- Ergonomic handling
- Reinforced joints
- Interchangeable colour rings
TECHNICAL INFORMATION
| Product type: | Keyboard stand |
|---|---|
| Material: | steel |
| Surface: | powder-coated |
| Colour: | black |
| Construction: | X stand |
| Lock: | clamping |
| Number of supports: | 1 |
| Max. support depth: | 400 mm |
| Min. height: | 100 mm |
| Max. height: | 900 mm |
| Max. load: | 55 kg |
| Weight: | 2.98kg |























